کالر آیدی چیست ؟

کالر آیدی دستگاهی است که از یک سمت به چندین خط تلفن و از سمتی دیگر به واسطه ی کابل USB یا کابل سریال به کامپیوتر و لپ تاپ تان وصل می شود و در زمانی که تماسی از بیرون با یکی از خطوط وصل شده به دستگاه برقرار شود، شماره ی تماس گیرنده به همراه اطلاعات آن، از طریق کالر آی دی بر صفحه ی کامپیوتر یا لپ تاپ تان به نمایش گذاشته می شود.

کالر آیدی با طراحی و ساخت کم حجم، مقاوم، سبک و زیبا جهت کاربری نرم افزار های کاربردی فروشگاهی، اداری و عمومی همچون سیستم های یکپارچه مالی، موسسات تاکسی سرویس، رستوران ها، نرم افزار های خدماتی پس از فروش، پیک و دیگر مراکز خدماتی که در آن ها بیشترین ارتباط با مشتریان از طریق تماس تلفنی برقرار می شود، در جهت جلوگیری از اتلاف وقت در زمان شناسایی و ثبت سفارش، مورد توجه  بسیاری از اصناف قرار گرفته است.

کالر آیدی تی لاین ویژگی های منحصر به فردی نسبت به سایر دستگاه های مشابه دارد؛ از جمله:

 1. نمایش اطلاعات کالر آی دی بسیار دقیق است و در هنگامی که چندین خط تلفن متصل به دستگاه به طور هم زمان به زنگ در می آیند، این دستگاه به خوبی و به طور دقیقی، همه ی اطلاعات را به نمایش می گذارد.
 2. یکی از ویژگی های بسیار خوب این دستگاه این است که قابلیت خروجی با تمامی فرمت ها را دارد و همچنین سازگار با اکثر نرم افزار های مورد استفاده در بازار است.
 3. کالر آی دی سازگاری کامل با سیستم های مخابراتی بین المللی ای چون  FSK و DTMF به طور هم زمان دارد.
 4. این دستگاه کاربردی، دارای ال ای دی هایی با نشانگر جهت اطلاع کاربر در برقراری ارتباط دستگاه با رایانه و اتصال خط های تلفن، حتی در هنگام قطع و وصل شدن و همچنین زنگ خوردن تلفن است.
 5. کالر آیدی تی لاین را می توانید به صورت Plug & Play ، بر روی تمامی نسخه های ویندوز 32 Bit و 64 Bit نصب کرد.
 6. افراد می توانند از طریق ذخیره سازی اطلاعاتی چون تعداد زنگ ها (Ring)، پاسخگویی به تلفن (Hook off)، قطع و گذاشته شدن تلفن (Hook on)، مدت زمان مکالمه (Duration)، شماره هایی که از طریق خطوط متصل به دستگاه گرفته شده اند (Out going) و همچنین تماس های ورودی به خطوط متصل به کالر آی دی (Incoming)، در تکمیل نمایش اطلاعات و ارائه آن به صورت گزارش های تفضیلی به مسئولین مربوطه، اقدامات مثمر ثمری در ارتقا و بهبود کیفیت خدمات رسانی، افزایش قدرت، بهره وری و بهینه سازی نرم افزاری را به کاربران خود ارائه دهند.

پس در نهایت می توان گفت ویژگی بارز کالر آی دی های جدید تی لاین نسبت به مدل های قدیمی و ارزان که تنها شماره ی تماس گیرنده ها را به نمایش می گذاشتند و قابلیت ارسال اطلاعات به سیستم های دیگری مثل کامپیوتر در جهت پردازش اطلاعات را نداشتند در این است که، این دستگاه شماره ها را به صورت دیتا به سیستم متصل شده ارسال کرده و می توان از آن اطلاعات در کاربرد های مختلفی استفاده کرد.

جهت اطلاع از قیمت ها و خرید دستگاه کالر آیدی کلیک کنید

کاربرد های دستگاه کالر آی دی

از دیگر کاربرد های دستگاه کالر آی دی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. اگر از کالر آی دی در رستوران ها استفاده شود، دیگر نیازی به دریافت شماره اشتراک توسط مشتری برای سفارشات نیست؛ چرا که هر زمان مشتری با رستوران تماس بگیرد، از روی شماره تلفن آن اطلاعات شناسایی شده و می توان بدون فوت وقت، سفارشات را ثبت نمود.

متصور شوید که مشتری با رستوران شما تماس می گیرد. شما به محض پاسخگویی و پیش از هر صحبتی می گویی: " سلام خانم لواسانی، همان چلو کباب همیشگی با دوغ؟" به نظر شما مشتری در آن لحظه چه احساسی خواهد داشت؟!

 1. در برخی از مدل های این دستگاه امکان ضبط مکالمات نیز وجود دارد که می توان گاها از آن برای بالا بردن کیفیت و ارائه خدمات بهتر، استفاده نمود.
 2. همانطور که قبلا هم به آن اشاره کردیم، می توان از طریق این دستگاه و به واسطه یک نرم افزار دفترچه تلفن، به محض برقراری ارتباط تلفنی و حتی قبل از پاسخگویی به تماس، مشخصات تماس گیرنده که شامل نام، آدرس، تلفن و دیگر مشخصات مربوطه و لازم است، را مشاهده کنید.
 3. با استفاده از این دستگاه در یک مرکز تاکسی تلفنی یا همان آژانس، دیگر نیازی به دادن شماره اشتراک به مشتریان نیست و بلافاصله با تماس مشتریان، اطلات آنان بر روی صفه نمایش داده شده و دیگر نیازی به پرسیدن آدرس از آنان نمی باشد. جالب است اگر یک مشتری چندین  آدرس از جمه خانه، محل کار و... داشته باشد، توسط همین دستگاه کالر آی دی از طریق شماره تلفنش می توان آدرس آن را شناسایی کرد.
 4. با برخی از مدل های دستگاه کالر آی دی می توان از برنامه هایی چون تلفن گویا مانند تلفن بانک و... را راه اندازی کرد. به این صورت که این دستگاه قابلیت شناسایی شماره های ورودی و خروجی را دارد و از همین طریق می توان شماره را ذخیره نمود.

جالب است بدانید که از مودم ها نیز می توان به عنوان به عنوان دستگاه کالر آی دی استفاده کرد. اما به دلایلی که در ادامه با شما در میان می گذاریم، از مودم استفاده کم تری در این زمینه می شود.

 1. برای استفاده ار مودم بجای دستگاه اصلی کالر آی دی، می بایستی آن را درون کیس جای گذاری و نصب کنید، که البته این کار دشواری خود را دارد و از عهده کاربران معمولی بر نمی آید.
 2. باید بدانید که اکثر مودم های موجود در بازار از نظر سخت افزاری، از کالر آیدی پشتیبانی می کنند. اما اکثر این مدل ها ب سیستم مخابراتی ایران سازگار نبوده و نمی توان از این طریق شماره را دریافت کرد. جالب است مودم ها بر اساس مدلی که دارند با بعضی از مراکز مخابراتی همکاری و با بعضی دیگر کار نمی کنند.
 3. همانطور که به آن اشاره کردیم، برخی از مدل های دستگاه کالر آی دی، قابلیت اتصال به پلت فرم هایی به غیر از کامپیوتر را نیز دارند. اما استفاده از مودم به جای دستگاه اصلی کالر آی دی، تنها و تنها از طریق کامپیوتر امکان پذیر است.
 4. اکثر مودم های موجود در بازار تک خط می باشند در حالی که کالر آیدی های تی لاین قابلیت اتصال 8 خط همزمان را دارند.

در پایان

دستگاه کالر آی دی، دستگاهی کاربردی در مراکز خدماتی است که به واسطه آن و با ثبت اطلاعات اولیه کاربر، بدون فوت وقت می توان ارائه خدمات کرد.