خرید و انتخاب کالر آیدی  مناسب ممکن است کار سختی باشد و نیاز به یک راهنمای جامع و مناسب دارد. در این مطلب می‌خواهیم راهنمای خرید کالر آیدی و اشتباهاتی که ممکن است هنگام خرید کالرآیدی انجام دهید را با هم بررسی کنیم.


1-نرم افزار خود را انتخاب کنید

استفاده از کالر آیدی ها به تنهایی ممکن نیست حتما باید درکنار کالر آیدی یک دستگاه کامپیوتر به همراه نرم افزار وجود داشته باشد. نرم افزار اطلاعات را از دستگاه کالر آیدی دریافت و پردازش میکند و در ادامه اطلاعات ارسال شده از کالر آیدی را به شما نمایش می دهد و در ادامه درون کامپیوتر ذخیره می کند . 

اگر شما دارای نرم افزار خاصی مانند نرم افزارهای فروشگاهی یا رستورانی یا CRM  هستید بررسی کنید که نرم افزار شما امکان اتصال به کالر آیدی را دارد ؟ اگر جواب مثبت بود. در ادامه بررسی کنید نرم افزار مربوطه به کدام مدل و برندهای کالر آیدی متصل می شود ؟ برای فهمیدن جواب درست بهترین راه تماس با پشتیبانی شرکت نرم افزار مربوطه می باشد. 

در صورتی که نرم افزار ندارید یا نرم افزار شما امکان استفاده از کالر آیدی را ندارد می توانید از نرم افزار هایی که همراه با دستگاه کالر آیدی ارسال می شود را خریداری و استفاده کنید. 


2-انتخاب پورت مناسب

انتخاب پورت یا رابط خروجی کالرآیدی یکی از مهم ترین نکات می باشد . شما باید قبل از خرید حتما شرایط و نحوه استفاده از کالرآیدی در محیط خود را بررسی کنید .

در سال های قبل کالر آیدی ها فقط با پورت  کام (com)  عرضه می شدند ولی با پیشرفت کامپیوتر ها پورت کام حذف شد. در سال های اخیر کالر آیدی ها معمولا با پورت USB عرضه و تولید می شوند. ولی با نوآوری های شرکت تیلدا کیش  بسته به نوع استفاده ، می توانند از پورت بلوتوث (بیسیم) یا شبکه استفاده کنند. به طور مثال اگر امکان سیم کشی تلفن تا کنار کامپیوتر خود را ندارید می توانید از کالر آیدی بلوتوث (بیسیم) استفاده کنید. یا اگر می خواهید اطلاعات کالر آیدی را به طور همزمان روی چند کامپیوتر دریافت  کنید از کالرآیدی شبکه استفاده کنید .


3-تعداد خطوط 

کالرآیدی ها معمولا در مدل ها دو خط – چهار خط – شش خط و هشت خط تولید می شوند. شما با توجه به تعداد خطوط تلفن فعلی می توانید یکی از مدل ها را انتخاب کنید. از آنجایی که معمولا امکان ارتقا دستگاه کالر آیدی مثلا از دو خط به چهار خط نیست پیشنهاد می کنم کمی آینده نگر باشید و دستگاهی را انتخاب کنید که از تعداد خطوط فعلی شما بیشتر باشد. 

در صورتی که تعداد  خطوط شما از هشت خط بیشتر باشد می توانید از دو دستگاه همزمان استفاده کنید. به طور مثال کسی که 10 خط تلفن دارد می توانید همزمان از دو کالر آیدی شش و چهار خط استفاده کند. 


4-نوع خطوط

خطوط تلفن به صورت کلی به دو نوع دیجیتال و آنالوگ تقسیم می شوند. خطوط آنالوگ معمولا 8 رقم بوده و بر بستر سیم مسی دو زوج ارائه می شود . خطوط دیجیتال معمولا چهار یا پنج رقم بوده و بر بستر فیبر نوری ارائه می شود. کالر آیدی های موجود در بازار همگی فقط خطوط آنالوگ را پشتیبانی می کنند . پس حتما قبل از خرید از نوع خط خود مطمئن شوید.


5-گارانتی و پشتیبانی

کالر آیدی شما به همان اندازه خوب است که شرکت سازنده آن خوب باشد. پشتیبانی فنی سریع و دقیق بسیار مهم  است؛ پشتیبانی تنها بخش کوچکی است که باعث می‌شود کالرآیدی  شما ارزش پولی که برایش می‌پردازید را داشته باشد. همچنین باید در نظر داشته باشید که تولیدکننده مورد نظر در مباحثی همچون طراحی، ارزش، عملکرد و معیارهای دیگر به صورت مناسب عمل کرده باشد.

کالر آیدی ها هم مثل سایر دستگاه های جانبی نیاز به پشتیبانی و خدمات دارند. دستگاه های تولید ایران  با توجه آشنایی و سازگاری با سیستم های مخابرات ایران انتخاب بهتری هستند. 

حتما قبل از خرید کالر آیدی در مورد برند ، سابقه ، کیفیت ، نوع گارانتی و پشتیبانی دستگاه تحقیق و جستجو کنید. معمولا کالر آیدی هایی که سهم بازار بیشتر و نرم افزارهای زیادی را پشتیبانی می کنند انتخاب بهتری برای خرید می باشند. زیرا در صورتی که در آینده تصمیم به تعویض شغل یا نرم افزار خود را داشته باشید دیگر لازم به تعویض کالر آیدی ندارید. یا در صورتی که بعدا بخواهید به هر دلیل دستگاه قدیمی خود را بفروشید به دلیل سازگاری با اکثر نرم افزارها شانس فروش بیشتری دارید.


6-خرید ارزان ترین کالرآیدی  موجود در بازار

خرید ارزان‌ترین کالرآیدی موجود در بازار ممکن است که برای جیب شما و با توجه به بودجه‌تان مناسب باشد؛ اما تمامی امکانات مورد نیازتان را ندارند و این امکان نیز وجود دارد که کیفیت آن‌ها زیاد نباشد. به طور مثال شما خطوط تلفن شلوغی دارید و می خواهید با اضافه کردن کالرآیدی تعداد مشتری بیشتری را پاسخگو باشید. اما کالر آیدی  ارزان شما به دلیل کیفیت پایین قطعات به کار رفته مدام قطع وصل می شود. کالر آیدی ارزان شما ،  نه تنها سرعت پاسخگویی را بالا نبرده بلکه نسبت به قبل پاسخگویی را کمتر کرده است. حالا شما کالرآیدی دارید که کیفیت  کافی با توجه به نیازتان را ندارد و این جنس بد تا زمانی که خرید جدیدی بکنید، همواره بیخ ریش شما می‌ماند.